Polskie Towarzystwo Onkologiczne będzie wspierać realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym Krajowej Sieci Onkologicznej jako największej kompleksowej reformy polskiej onkologii.
Niezwykle ważne jest większe zaangażowanie członków PTO w jego działania, w tym zwiększenie kontaktów z zarządem Towarzystwa. Tworzymy grupy tematyczne i sekcje, które mają pomóc reprezentować stanowiska PTO w różnych dziedzinach związanych z onkologią. Ponadto zwiększamy działalność edukacyjną PTO, m.in. poprzez dwie coroczne konferencje Onkologia precyzyjna w praktyce klinicznej (która będzie miała miejsce 23 czerwca) i Wytyczne w onkologii (która odbędzie się 29 września). Rozbudowujemy newsletter kliniczny i prasowy PTO. Rozwijamy stypendia zjazdowe i nagrody naukowe PTO (obecnie zakończyliśmy konkurs dotyczący raka trzustki).
Priorytety
Kluczowe działania są wpisane w 94 cele i 5 obszarów Narodowej Strategii Onkologicznej zbieżnej w większości z Europe’s Beating Cancer Plan. W moim przekonaniu priorytetowe cele na 2023 obejmują wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej, szczepień przeciwko HPV, stworzenie lung cancer unit, wprowadzenie oddzielnej wyceny świadczeń w patomorfologii, rozpoczęcie akredytacji diagnostyki molekularnej w nowotworach, wdrożenie indywidualnego kontaktu z obywatelami w zakresie profilaktyki przez Internetowe Konto Pacjenta, co mogłoby zwiększyć profilaktykę.
Profilaktyka
Profilaktyka jest najlepszą metodą zapobiegania nowotworom, jak również zwiększenia szansy na wyleczenie chorego poprzez ich wczesne wykrycie. Wzrost zachorowalności i umieralności z powodu chorób nowotworowych wynika zarówno ze zjawiska starzenia się ludności, jak i z nasilonego narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, w tym m. in. na czynniki związane ze stylem życia: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta i brak ruchu. A nie czynniki genetyczne, gdyż w realnym świecie połowie nowotworów można zapobiec, a połowę wcześnie wykryć.
Niezwykle istotne jest wdrożenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w bieżącym roku w naszym kraju. Brak jest skutecznych leków przeciwko HPV, ale szczepionki profilaktyczne są dostępne bezpłatnie w programach immunizacji wielu krajów na świecie. Narodowo Strategia Onkologiczna zakłada wdrożenie programu immunizacji przeciwko HPV i objęcie minimum 60% populacji nastolatków szczepieniami do 2028 roku.
Kolejnym ważnym krokiem jest wdrożenie alternatywnego do kolonoskopii badania przesiewowego w kierunku raka jelita grubego, czyli testu FIT, który będzie można wykonywać w warunkach domowych. Podobnym elementem będzie wprowadzenie badania w kierunku HPV-DNA zamiast tradycyjnej cytologii w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Rozwój badań przesiewowych w kierunku raka płuca w grupach zwiększonego ryzyka to kolejny krok, który czeka obywateli naszego kraju. Warto również wspomnieć, że obecnie większość mammografów w Polsce to nowoczesne mammografy cyfrowe. W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej wspieramy również prace Ministerstwa Zdrowia w zakresie rozwoju profilaktyki nowotworów – chcemy, aby w niedalekiej przyszłości działania profilaktyczne były zintegrowane z Internetowym Kontem Pacjenta, gdyż to poprawi możliwości kontroli Polaków nad swoim zdrowiem. Również Narodowy Instytut Onkologii staje naprzeciwko wyzwaniom związanym z profilaktyką nowotworów, obecnie zainaugurowaliśmy Warszawską Szkołę Epidemiologii i Prewencji Nowotworów https://www.oncoschool.com/
Potrzebujemy więcej onkologów
W tym roku Ministerstwo Zdrowia łączenie z ekspertami Narodowej Strategii Onkologicznej zapoczątkowało kampanię promocyjną „Onkologia – włącz medyczną pasję!”, która ma na celu zachęcić przyszłych lekarzy do wyboru tych prestiżowych i niesamowicie ważnych specjalizacji, bo mówimy tu zarówno o onkologii klinicznej, jak i chirurgii onkologicznej czy radioterapii onkologicznej. Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie https://planujedlugiezycie.pl/index.php/onkologia-wlacz-medyczna-pasje/ Coraz liczniejsza grupa chorych będzie wymagać dostępu do skutecznej diagnostyki i efektywnego leczenia – a rozwój onkologii jest najbardziej dynamiczny wśród wszystkich działów medycyny, dlatego nie bez przesady onkologię można nazwać specjalizacją jutra – to jeden z najbardziej pożądanych medyczny zawodów przyszłości. Onkolog przygotowuje i koordynuje proces leczenia pacjenta, który może obejmować zabiegi chirurgiczne, leczenie systemowe (w tym immunoterapię czy leczenie celowane molekularnie), radioterapię oraz rehabilitację po zakończeniu terapii. Dla mnie wybór chirurgii onkologicznej jako specjalności z niezwykłą przyszłością był od początku mojej drogi lekarskiej oczywisty i dlatego zachęcam absolwentów uczelni medycznych do tych decyzji.