Skóra a radioterapia
W trakcie każdego leczenia napromienianiem skóra jest narażona na działanie promieniowania jonizującego, dlatego trzeba zadbać o jej jakość jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Radioterapia…
Toksyczności skórne pod kontrolą
Podstawowym elementem dbania o skórę u pacjentów poddawanych terapii przeciwnowotworowej jest wprowadzenie regularnej rutyny pielęgnacyjnej. Toksyczności skórne, które występują podczas…
Ubezpieczenie na wagę życia
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, więc podnoszenie poziomu wiedzy na temat tej choroby jest bardzo ważne – także w…
Onkoedukacja ratuje skórę
Odpowiednie dbanie o skórę to jedno z fundamentalnych zadań do wykonania przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, w czasie jego trwania i po zakończeniu terapii. Aby robić to dobrze,…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Rak piersi
Rak piersi – jest postęp w leczeniu
Wiele kobiet cierpiących z powodu raka piersi z przerzutami do innych narządów może przeżyć kilka lat, co jeszcze dwie dekady temu było nieosiągalne. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rak…
Badania pokazują, że immunoterapia poprawia długoterminowe przeżycie
Wyniki licznych dużych międzynarodowych badań przedstawionych na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2024 wykazały, że immunoterapia poprawia długoterminowe ogólne…
LumiSystem znacząco poprawia identyfikowanie pozostałości nowotworu podczas operacji
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła LumiSystem firmy Lumicell, połączenie leku do obrazowania fluorescencyjnego i urządzenia do wizualizacji, w celu poprawy wykrywania…
Profilaktyka na wagę życia
Istnieje gigantyczna różnica między Polską a innymi krajami pod względem zgłaszalności na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. W Polsce zgłaszalność do badań…
Opieka koordynowana w raku piersi
W opiece koordynowanej w ramach Breast Cancer Units w Polsce największym problemem jest brak regulacji prawnych. Powoduje to, że obecnie w naszym kraju rak piersi może być leczony w każdym…
Rekonstrukcja piersi czy jej oszczędzanie?
Rekonstrukcje piersi mają bardzo dobrą prasę i są szeroko propagowane. Jednak my, członkowie zespołu zaangażowani w leczenie raka piersi, powinniśmy skupiać się na dążeniu do leczenia…
Mamy jeszcze wiele do zrobienia
Nowotwory kobiece to przede wszystkim nowotwory związane z układem rozrodczym – rak endometrium, rak jajnika, rak szyjki macicy, oraz rak piersi, który choć występuje u obu płci, to…
Pacjentki partnerkami w procesie leczenia
Poziom świadomości i wyedukowania chorych z rakiem piersi jest obecnie na dużo wyższym poziomie w stosunku do sytuacji sprzed kilku lat. Pacjentki stają się aktywnymi uczestniczkami procesu…
Obiecujące leczenie raka HER2+ z przerzutami
W ostatnich latach zostały zarejestrowane dwa leki, które są bardzo obiecujące, jeśli chodzi o leczenie raka piersi HER2+ z przerzutami. Do czasu, kiedy nie było leków działających na receptor…
Rak Płuca
Ozymertynib z nowymi wskazaniami
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ozymertynib (Tagrisso) dla dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym (stadium III) rakiem niedrobnokomórkowym…
Komisja Europejska zatwierdza BRAFTOVI i MEKTOVI w leczeniu raka płuc z mutacją BRAFV600E
Komisja Europejska zatwierdziła BRAFTOVI® i MEKTOVI® w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuc z mutacją BRAFV600E. Pierre Fabre Laboratories ogłosiło, że Komisja Europejska…
FDA zatwierdza lek tarlatamab na drobnokomórkowego raka płuc
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała w czwartek przyspieszoną zgodę na zatwierdzenie leku tarlatamab firmy Amgen – celowaną immunoterapię dla dorosłych w zaawansowanych stadiach…
KRAZATI udowodniło skuteczność w leczeniu zaawansowanego raka płuc z mutacją KRASG12C
Firma Bristol Myers Squibb ogłosiła pomyślne wyniki badania fazy 3 KRYSTAL-12. KRAZATI (adagrasib), ukierunkowany na niedrobnokomórkowego raka płuc wykazał znaczące korzyści w zakresie…
Augtyro zatwierdzony w leczeniu raka płuca z mutacją w genie ROS1
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek na raka płuc, który będzie sprzedawany pod marką Augtyro. Jak poinformował Bristol Myers w oświadczeniu, Augtyro będzie dostępne…
Badania przesiewowe w kierunku raka płuc
Nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuc, wydane w środę przez American Cancer Society (ACS), wzywają do corocznych badań za pomocą niskodawkowej tomografii…
Zdiagnozowani, ale nieleczeni – Polska w raporcie
Tytuł naszego raportu „Zdiagnozowani, ale nieleczeni” jest nieco prowokacyjny, lecz trafnie podsumowuje główne odkrycie, że jest wielu pacjentów, którzy mają diagnozę, więc wiedzą,…
Leczenie raka płuca – wciąż gonimy Europę
Opieka nad chorymi na raka płuc to system naczyń połączonych. Jeżeli nie poprawimy diagnostyki, jeśli nie zorganizujemy całego procesu od diagnostyki po leczenie w sposób prawidłowy, to nie…
Chemioimmunoterapia dostępna dla pacjentów
Od 1.01.2021 r. w ramach programu lekowego w terapii niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) zyskaliśmy nową możliwość leczenia chorych na zaawansowaną postać tej choroby – chemioimmunoterapię.…
Radioterapia
Skóra a radioterapia
W trakcie każdego leczenia napromienianiem skóra jest narażona na działanie promieniowania jonizującego, dlatego trzeba zadbać o jej jakość jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Radioterapia…
Radioterapia pod precyzyjną kontrolą
Kiedy nowotwór zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie kluczowych dla życia narządów, trzeba im zagwarantować skuteczną ochronę podczas radioterapii. Temu właśnie służy system do precyzyjnego…
Stałe implanty w brachyterapii
Jedną z najnowocześniejszych, skutecznych, bezpiecznych i bardzo komfortowych dla pacjenta form radioterapii jest brachyterapia z wykorzystaniem izotopowych stałych implantów, określana…
Pielęgnacja i regeneracja skóry po napromienieniu
Skórę od momentu napromieniania trzeba traktować jak atopową, czyli mocno wrażliwą Bardzo ważne jest utrzymywanie takiej skóry w czystości – chorym trzeba o tym mówić, gdyż do niedawna…
Radioterapia – czy jest się czego bać?
Sukces nowoczesnej radioterapii to wynik lepszego poznania biologii nowotworów i rozwoju immunologii, a także ogromnego postępu w radiologicznym obrazowaniu i w technologii napromieniania.…
Radiochirurgia – Możliwość nowoczesnej radioterapii
Postęp w zakresie radioterapii opiera się obecnie na dwóch elementach. Po pierwsze na tym, że radioterapia swoją precyzją zbliża się do chirurgii. Po drugie – na skróceniu czasu leczenia z 6-7…
Innowacyjna radioterapia – korzyści i wyzwania
Innowacyjna radioterapia, dzięki m.in. narzędziom takim, jak CyberKnife, umożliwia niezwykle precyzyjne i bezpieczne leczenie nowotworów. Korzyści dla pacjentów są więc ogromne. W Polsce wciąż…
„INNOWACYJNA RADIOTERPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”
W Światowym Dniu Onkologii zainaugurowano kampanię edukacyjną „INNOWACYJNA RADIOTERAPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”, do projektu przystąpiło dwanaście organizacji pacjentów…
Nowoczesna radioterapia a chłoniaki
Nowoczesna radioterapia wykorzystywana może być w hematoonkologii jako leczenie uzupełniające lub samodzielnie. Stosuje się ją m.in. przed przeszczepieniem szpiku, ale wyjątkową rolę odgrywa w…
Pozostałe obszary
Kongres Onkologii Polskiej – wyzwania i zmiany systemowe
3 dni, 170 wykładowców i ponad 1000 uczestników – tegoroczny Kongres Onkologii Polskiej jest wyjątkowo ważny dla wszystkich zaangażowanych w profilaktykę, diagnostykę i leczenie onkologiczne.…
Nowotwory a seksualność
Przywrócenie dobrej jakości życia intymnego to bardzo ważna część rehabilitacji i regeneracji organizmu po traumatycznym przeżyciu związanym z obecnością i leczeniem choroby nowotworowej,…
Małgorzata Sajan – Z rakiem na własnych zasadach
Nie mam poczucia misyjności. Czuję, że robię coś dobrego – wszystko zgodnie z własnymi zasadami. Dopóki będzie to autentyczne, może pomagać innym. Myślę, że nikt nie jest przygotowany na…
Potrzeby pacjentów
Uważam, że najpilniej usprawnienia w naszym kraju wymaga przede wszystkim diagnostyka onkologiczna. Bo zdarza się, że lekarze rozpoczynają leczenie nowotworu, a jeszcze nie otrzymali…
Nie każdy musi być wojownikiem
Kiedy rozmawiamy z osobą chorą onkologicznie często nie wiemy, co jej powiedzieć, więc sięgamy po zasłyszane czy przeczytane gdzieś wcześniej sformułowania, np. „Musisz walczyć” czy „Myśl…