O nietrzymaniu moczu, czyli inkontynencji, nadal nie mówi się wiele. A powinno, ponieważ zjawisko to dotyczyć może kobiet w każdym wieku.
Najważniejsza jest profilaktyka, lecz jeśli nietrzymanie moczu już się pojawi, działaniem z wyboru jest stosowanie specjalistycznych wkładek urologicznych lub majtek chłonnych. Dzięki nim odzyskuje się komfort wynikający z aktywnego życia. Z praktyki medycznej wynika, że inkontynencja może prędzej czy później przytrafić się każdej kobiecie, szczególnie starszej, po menopauzie. Jednak to wcale nie oznacza, że nietrzymanie moczu to tylko problem osób starszych. Dzieje się tak, gdyż…
Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele
Na nietrzymanie moczu narażone są kobiety starsze, w okresie okołomenopauzalnym, z nadwagą bądź chore na otyłość, ale też kobiety bardzo młode i po porodzie siłami natury, szczególnie jeśli jest on powikłany poprzez pęknięcie pochwy. Duża rozpiętość wieku, kiedy u kobiety może pojawić się nietrzymanie moczu, związana jest między innymi z budową i funkcjonowaniem żeńskiego układu moczowo-płciowego. Układ płciowy ma bowiem u kobiet bezpośredni kontakt z układem moczowym – poprzez wspólną strukturę tkankową. Zrozumiałe jest więc, że tak ściśle połączone ze sobą elementy będą na siebie wzajemnie wpływać. I rzeczywiście – do popuszczania moczu dochodzi w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłowe działanie cewki moczowej, ale ginekolodzy zwracają uwagę, że również każda zmiana w obrębie narządu płciowego kobiety, szczególnie związana z przednią ścianą pochwy, ma wpływ na sprawność trzymania moczu. Zmiany te mogą powstać między innymi wskutek porodu siłami natury. Do rozluźnienia tkanek zaangażowanych w prawidłową pracę cewki moczowej dochodzi także w wyniku przewlekłych stanów zapalnych pochwy. Ważnym elementem mającym wpływ na nietrzymanie moczu jest gra hormonalna. Ogromną rolę odgrywa tutaj estrogen – najważniejszy żeński hormon płciowy, ponieważ odpowiada on między innymi za elastyczność, sprężystość i nawilżenie ścian pochwy. Niedostatek tego hormonu występuje w okresie menopauzy i po niej, lecz notowany jest też u kobiet młodych, borykających się na przykład ze schorzeniami jajników. Zbyt mała ilość estrogenu w organizmie prowadzi do zmniejszenia elastyczności kolagenu – białka, które jest odpowiedzialne za jędrność i wytrzymałość mechaniczną tkanek, także tych, które znajdują się w obrębie układu moczowo-płciowego kobiety. Nietrzymanie moczu może wynikać też z predyspozycji genetycznych, przebytych zabiegów i operacji, niektórych schorzeń (na przykład neurologicznych), działania określonych leków, a nawet z diety czy pracy w pozycji siedzącej.
Nietrzymanie moczu odarte z tajemnic
Wyróżniamy trzy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mamy do czynienia, gdy niekontrolowany wyciek pojawia się bez wcześniejszego uczucia parcia i w sytuacjach, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas podnoszenia ciężaru, kaszlu czy śmiechu. Naglące nietrzymanie moczu rozpoznaje się po ciągłej potrzebie korzystania z toalety lub oddanie moczu następuje nagle. Typ mieszany jest połączeniem i wysiłkowego, i naglącego nietrzymania moczu. O inkontynencji zaczęto dyskutować otwarcie, więc stereotypowe myślenie o tym zjawisku to anachronizm. Jest też coraz więcej projektów edukacyjnych, które przybliżają problematykę zagadnienia. W ramach jednego z nich powstał w Polsce pierwszy praktyczny poradnik, jak zadbać o zdrowie i jakość życia przy inkontynencji. Pozycja pod tytułem „77 faktów o nietrzymaniu moczu, o których pora mówić otwarcie” wprost traktuje o temacie przewodnim. W poradniku omówiono czynniki ryzyka, najczęstsze przyczyny i przebieg nietrzymania moczu w różnych okresach życia. Przedstawione zostały również użyteczne wskazówki, jak można inkontynencji przeciwdziałać, ale też i niwelować jej skutki. Bo nietrzymanie moczu to dla wielu kobiet poważny dyskomfort – szczególnie, jeśli stan jest zaawansowany. Partnerem tego projektu jest marka Seni Lady – marka specjalistycznych wkładek urologicznych.
Wkładki urologiczne Seni Lady – „te fioletowe”
Tak – „te fioletowe”, ponieważ taki właśnie kolor ma opakowanie wkładek. Wkładki urologiczne Seni Lady przeznaczone są do stosowania w przypadku kropelkowej, lekkiej i średniej inkontynencji. Wyższe chłonności posiadają osłonki boczne, które zapobiegają wyciekaniu moczu bokami, co wyraźnie poprawia komfort ich użytkowania. Kupić je można wyłącznie w aptekach i sklepach medycznych, zarówno stacjonarnych jak i internetowych oraz oficjalnym sklepie internetowym marki – www.seni24.pl. Produkty o wyższej chłonności dostępne są w refundacji.
Warto pamiętać, że wkładki na nietrzymanie moczu nie są podpaskami ani zwykłymi wkładkami. To specjalistyczne produkty, które dzięki specjalnym mikrogranulkom superabsorbentu zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu, a dzięki dużej chłonności dają kobiecie poczucie komfortu i bezpieczeństwo – sytuacyjne i użytkowe. Wkładki urologiczne Seni Lady to produkt polski, testowany dermatologicznie, bezpieczny dla skóry i nieperfumowany. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie www.senilady.pl