Liczba nowotworów złośliwych w Polsce stale rośnie, a przerażającą diagnozę słyszy coraz więcej młodych osób. Jednak wraz z wzrastającą rozpoznawalnością chorób nowotworowych wzrasta też liczba narzędzi ułatwiających walkę z rakiem.
Do narzędzi, ułatwiających walkę z rakiem należą bez wątpienia roboty chirurgiczne, które pozwalają przeprowadzić radykalne operacje w sposób mało inwazyjny. Pacjenci po leczeniu mogą zachować wysoką jakość życia, spełnić swoje plany i marzenia, również te o założeniu rodziny. W tym może pomóc program Onkofertility.
System robotyczny Versius
Chirurgia robotyczna niesie szereg korzyści dla systemu opieki zdrowotnej. Pozwala skrócić czas hospitalizacji i rekonwalescencji, a także wspomaga pracę lekarza. Operacje w asyście robota już dziś stają się standardem w leczeniu onkologicznym i można podejrzewać, że w niedługim czasie zaczną wypierać tradycyjne metody chirurgiczne. To przyszłość medycyny XXI wieku, która kształtuje się na naszych oczach.
Salve Medica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który przeprowadza operacje w asyście nowej generacji robota Versius firmy CMR Surgical i szkoli z jego obsługi chirurgów z całej Europy Środkowo-Wschodniej. To ważne, ponieważ nawet najbardziej zaawansowany sprzęt bez doświadczonego operatora pozostaje bezużyteczny.
Operacje robotyczne, tak samo jak te klasyczne, wykonuje chirurg. Zasadniczą różnicą jest to, że lekarz nie stoi przy stole operacyjnym, lecz za konsolą służącą do manewrowania ramionami robota. Jego przegubowe narzędzia odwzorowują ruchy ludzkiego nadgarstka, a przy tym pracują z nadludzką precyzją – nie drżą, nie męczą się, nie słabną. Dzięki nim można wykonać operację w sposób ultra dokładny i mało inwazyjny, bez niepotrzebnego naruszenia sąsiadujących tkanek.
Zwiększona precyzja chirurgii robotycznej pozwala zachować w nienaruszonym stanie tak delikatne struktury, jak w przypadku operacji prostaty, pęczki nerwowo-naczyniowe, odpowiedzialne za zachowanie potencji. Niewielka inwazyjność zabiegów zmniejsza uraz operacyjny i ryzyko powikłań. To sprawia, że leczenie jest bezpieczne i komfortowe. Po operacjach w asyście robota Pacjenci znacznie szybciej wracają do formy w porównaniu do osób po tradycyjnych operacjach chirurgicznych. Mogą więc szybciej zapomnieć o chorobie i ruszyć dalej.
Zabezpiecz płodność na przyszłość z Onkofertility
Choroby nowotworowe to narastający problem zdrowotny, zwłaszcza w populacji osób młodych. Dzięki szybkiej diagnostyce i nowoczesnym metodom leczenia, jak chociażby wspomniane operacje robotyczne, raka bardzo często udaje się pokonać. Niestety radio- i chemioterapia są wyniszczające. Zaburzają zdolności rozrodcze i prowadzą do niepłodności.
Widmo przekreślenia szans na założenie rodziny obniża motywację do leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby osoby w wieku rozrodczym z rozpoznaną chorobą nowotworową miały świadomość, że mogą zachować płodność. Zamrożenie komórek jajowych czy nasienia przed podjęciem leczenia daje szansę na posiadanie potomstwa w przyszłości.
Z Onkofertility w Salve Medica mogą korzystać kobiety od 16. oraz mężczyźni od 14. roku życia. Onkofertility obejmuje wykonanie podstawowych badań, w tym m.in. testy wirusologiczne i badanie rezerwy jajnikowej. W przypadku mężczyzn cała procedura ogranicza się do kwalifikacji i oddania nasienia. Kobiety muszą przygotować się do zabiegu punkcji, dlatego od momentu zgłoszenia do zamrożenia komórek jajowych może minąć około 1 miesiąc. W leczeniu onkologicznym czas odgrywa kluczową rolę, więc decyzję o zamrożeniu gamet najlepiej podjąć jak najwcześniej.
Nowoczesne technologie i programy profilaktyczne, jak Onkofertirity, są odpowiedzią na wyzwania współczesnego systemu opieki zdrowotnej. Niosą ogromną pomoc zwłaszcza dla Pacjentów onkologicznych, dając szansę nie tylko na pokonanie choroby, lecz również normalne życie, wolne od skutków ubocznych leczenia, które jest koniecznością.