W ostatnim czasie dokonała się rewolucja w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego (prostaty) – doszło do zastąpienia leczenia inwazyjnego i okaleczającego leczeniem technikami laparoskopowymi – małoinwazyjnymi i nieokaleczającymi. Jest to jeden z większych przełomów w dziejach chirurgii dróg moczowych.
Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym. Obserwuje się zależność częstości występowania nowotworu prostaty od wieku – częściej notuje się go u panów po 50. roku życia, a u 70–80-latków jest nowotworem dominującym. W przeciwieństwie do innych nowotworów rozwija się bardzo wolno – od powstania do ujawnienia się choroby mija niejednokrotnie wiele lat. Istnieje też, również u seniorów, szczególna postać nowotworu gruczołu krokowego – ograniczona do narządu i z niskim stopniem złośliwości. Zatem u części mężczyzn dotkniętych nowotworem gruczołu krokowego choroba ta nie ma istotności klinicznej i ci panowie mają szansę po wielu, wielu latach odejść z nowotworem, ale nie z powodu niego.
Urolog – lekarz ratujący życie
Dla męskiego zdrowia ważne są regularne wizyty i badania prostaty, a lekarzem pierwszego kontaktu dla mężczyzny dotkniętego problemami gruczołu krokowego jest urolog. Panowie powinni wykonywać regularne badania prostaty począwszy od 50. roku życia. Natomiast mężczyźni, w których rodzinach w linii pokrewieństwa ojciec – syn bądź rodzeństwo w linii męskiej stwierdzony został nowotwór gruczołu krokowego, powinni badania te wykonywać systematycznie już od 40. roku życia. W tej grupie mężczyzn nowotwór prostaty występuje bowiem aż 11-krotnie częściej w porównaniu do grupy panów, w których rodzinach tej choroby nie było.
Nowotwór gruczołu krokowego rozpoznaje się wyłącznie na podstawie analizy materiału biologicznego pobranego podczas biopsji prostaty bądź przy okazji pobrania wynikającego z innych wskazań. Choroba rozpoznana u młodszych mężczyzn lub jej postać agresywna u panów w starszym wieku to bezwzględne wskazanie do leczenia – chirurgicznego lub farmakologicznego.
Laparoskopia – przełom w leczeniu nowotworu prostaty
Obecnie zabiegi przeprowadza się głównie z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych, takich jak chirurgia laparoskopowa i chirurgia laparoskopowa z asystą robota. Techniki małoinwazyjne umożliwiają przeprowadzenie leczenia ograniczonego do narządu. Dzięki temu chory ma szansę na krótszą hospitalizację i rekonwalescencję, szybką rehabilitację oraz szybki powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej. Laparoskopowa chirurgia niemal redukuje konieczność przetoczenia krwi, natomiast dzięki samej technice operacyjnej panowie otrzymują bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne leczenie chirurgiczne, oszczędzające funkcje, które są dla mężczyzny bardzo istotne, jak samodzielne uzyskanie i utrzymanie erekcji czy trzymanie moczu. Tak więc poza aspektem onkologicznym również aspekt czynnościowy ma fundamentalne znaczenie dla wyboru sposobu leczenia chirurgicznego.
Farmakoterapia – szansa na dłuższe i lepsze życie
U panów, którzy nie są kandydatami do leczenia chirurgicznego, można zastosować terapię farmakologiczną. Aktualnie urolodzy, dzięki dostępowi do nowoczesnych leków, potrafią z poważnego problemu onkologicznego, jakim jest zaawansowany, przerzutowy rak gruczołu krokowego, uczynić chorobę przewlekłą. Jest to bardzo duży postęp w leczeniu, ponieważ można uzyskać wydłużenie czasu życia nawet o ponad 50-70 miesięcy. Obecnie dysponujemy wachlarzem preparatów dostępnych w ramach refundacji bądź programów lekowych. Dzięki lekom możliwe jest utrzymanie bardzo dobrej jakości życia przez cały czas trwania choroby. Dotyczy to szczególnie mężczyzn, u których choroba ma charakter systemowy i niemożliwe jest całkowite jej wyeliminowanie.