W zależności od stanu ogólnego organizmu kobiety, jej historii i teraźniejszości chorobowej dobiera się odpowiednie rozwiązania służące rewitalizacji pochwy.
Menopauza jest okresem w życiu kobiety, który wiąże się z szeregiem zmian w organizmie. Najczęściej kojarzy się z uderzeniami gorąca, zaburzeniami emocjonalnymi, pojawiającymi się nagle potami, które utrudniają funkcjonowanie paniom około 50. roku życia.
– Funkcjonowanie kobiety w okresie menopauzy mogą poważnie utrudnić nie tylko objawy ogólnoustrojowe, ale także te, które pojawiają się w obszarze uroginekologicznym, obejmującym rejony: pochwy, cewki moczowej, wejścia do pochwy, czyli sromu. Obszary te ulegają dosyć dużym zmianom – błona śluzowa wysycha, staje się mniej elastyczna i sprężysta. Pociąga to za sobą szereg objawów, które powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu kobiety i negatywnie wpływają też na jakość jej życia seksualnego – wyjaśnia prof. dr hab. Mariusz Zimmer, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Nie dopuścić do destrukcji
Celem ginekologów jest nie dopuścić do zmian destrukcyjnych w obszarze uroginekologicznym.
– Często wychodzimy do pacjentek z pytaniami, czy obserwują one u siebie jakieś nieprawidłowości w tym rejonie. Bo kobiety myślą, że dyskomfort, który odczuwają, jest czymś normalnym i że tak powinno być w ich wieku. Wydaje im się też, że nie ma możliwości działania, dzięki któremu poczują się znów komfortowo. Tymczasem jest inaczej – przekonuje prof. M. Zimmer.
Jest wiele możliwości utrzymania obszaru okolic intymnych w stanie dobrym, młodzieńczym. Należą one do trzech grup procedur medycznych, które zabezpieczają obszary intymny przed destrukcją i umożliwiają rewitalizację pochwy.
Rewitalizacja pochwy – hormony, kwas hialuronowy i lasery
Najbardziej przyczynowym działaniem jest hormonalna terapia zastępcza ogólna bądź stosowana miejscowo.
– Hormony to skuteczne narzędzie, ale ponieważ mogą powodować wiele działań ubocznych, w pewnych sytuacjach mogą istnieć przeciwwskazania do ich stosowania. Hormony wymagają częstszych niż normalnie wizyt kontrolnych u ginekologa. Służy to profilaktyce chorób hormonozależnych, takich jak rak macicy czy rak piersi – wyjaśnia prof. M. Zimmer.
Drugą grupę rozwiązań do rewitalizacji pochwy stanowią preparaty nawilżające i regenerujące błonę śluzową pochwy aplikowane miejscowo. Ich stosowanie doprowadza do zwiększenia elastyczności śluzówki pochwy. Trzecią z kolei kategorią rozwiązań umożliwiających rewitalizację pochwy są lasery. Zaletą ich stosowania jest wysoka skuteczność. Terapia laserowa ma jednak dwa zasadnicze mankamenty: nie jest refundowana przez NFZ i nie jest tania.
Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy – naturalna skuteczność dzięki sile aktywnego składnika
W kategorii środków do rewitalizacji pochwy o działaniu miejscowym korzystnym działaniem wyróżnia się kwas hialuronowy. Może on występować w różnych formach, ale najbardziej pożądaną dla nawilżenia i regeneracji błony śluzowej pochwy jest jego postać drobnocząsteczkowa. Niewielkie cząsteczki kwasu hialuronowego skutecznie działają w obrębie pochwy bądź ujścia pochwy. Kwas hialuronowy, który jest naturalnym budulcem organizmu ludzkiego, wiążąc się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworzy na jej powierzchni żelową powłokę. Stanowi ona barierę ochronną zabezpieczającą błonę śluzową i stwarzającą odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych, obronnych oraz doskonale wpływa na poprawienie nawilżenia błony śluzowej pochwy.
– Ponieważ drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy działa niedługoterminowo, preparaty dopochwowe zawierające ten związek stosujemy w regularnych odstępach czasu.– mówi prof. M. Zimmer.
Niektóre kobiety mogą wykorzystywać tylko i wyłącznie preparaty dopochwowe zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy – z uwagi na to, że są w grupie ryzyka dyskwalifikującej do stosowania hormonów. Środki zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy mogą mieć postać globulek dopochwowych bądź żelu, który można stosować dopochwowo i/lub na zewnętrze okolic intymnych. Powinny być wolne od parabenów, hormonów, olejków i wyciągów roślinnych oraz środków zapachowych. Formę produktu dobiera się w zależności od preferencji kobiety.
Dyskomfort w menopauzie trzeba leczyć
Dzięki preparatom do rewitalizacji pochwy likwiduje się dyskomfort odczuwany dotychczas przez kobietę, tj. napięcie, ból i dyskomfort przy współżyciu.
– Kiedy dyskomfort wynikający ze zmian zanikowych w obrębie pochwy, do których dochodzi w czasie menopauzy, nie jest leczony, może to doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń – w tym problemów medycznych dużego kalibru – przestrzega prof. M. Zimmer.
Są to przede wszystkim suchość pochwy, atrofia pochwy, co z kolei doprowadza do nawracających stanów zapalnych pochwy. Stanom tym sprzyja brak korzystnej, naturalnej mikroflory w pochwie, która warunkuje odporność tego narządu. Kobieta zmaga się wówczas z pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych, patologiczną wydzieliną i destrukcją tkanek pochwy, a także przylegających do nich tkanek dróg moczowych. Może to doprowadzić wielu schorzeń infekcyjnych, jak również w konsekwencji może mieć wpływ na nietrzymanie moczu – ogromny problem kobiet w okresie okołomenopauzalnym.