Właściwa pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna. Wymaga od rodziców i opiekunów systematyczności i delikatności. A także wiedzy, kiedy i jakie zabiegi pielęgnacyjne zastosować. Podpowiadamy, co radzą specjaliści.
Najważniejszą zasadą w pielęgnacji noworodków jest mieć wszystko, co potrzebne pod ręką. Dzięki temu zapewnia się maluszkowi maksimum bezpieczeństwa i komfortu.
Higiena intymna i przewijanie
To podstawowe czynności pielęgnacyjne przy noworodku, wykonywane wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Pieluszkę wymieniamy zawsze, kiedy jest zanieczyszczona kałem. Pieluszki wielorazowe wymieniamy po każdym zmoczeniu, a jednorazowe – jak najczęściej. Pupę dziecka należy przy każdym przewijaniu dokładnie oczyścić z moczu i kału. Można wykorzystać przeznaczone do tego chusteczki nawilżane (warto tutaj zwrócić uwagę na skład chusteczek). Pamiętajmy, że krocze myjemy zawsze od przodu ku tyłowi, u dziewczynek zwracając szczególną uwagę na oczyszczenie okolic warg sromowych. Okolice intymne osuszamy delikatnie ciepłą pieluszką tetrową lub miękkim ręcznikiem. W żadnym wypadku nie pocieramy skóry podczas osuszania, tylko przykładamy ręcznik miejsce przy miejscu. Noworodkowi dobrze jest wietrzyć pupę, co w praktyce oznacza, że dziecko fika z gołymi pośladkami przez kilka minut na tapczanie lub przewijaku (oczywiście pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna). Wietrzenie zmniejsza ryzyko rozwoju odparzeń okolic intymnych, o co u noworodka nietrudno. Przed założeniem czystej pieluszki zdrową skórę smarujemy kremem natłuszczającym. W przypadku podrażnień lub odparzeń, pieluszki wymieniamy częściej lub zmieniamy na inny rodzaj, a skórę smarujemy kremem przeciw odparzeniom.
Kąpiel noworodka
Obecnie zaleca się, aby noworodka kąpać 2-3 razy w tygodniu lub w razie potrzeby. Codziennie trzeba jednak przemywać dokładnie buzię, oczy, dłonie i zagięcia. Przemywamy ciało partiami, wodą i delikatnym środkiem myjącym, a następnie czynność powtarzamy, tym razem używając już tylko czystej wody.
Pełna kąpiel noworodka powinna trwać zaledwie kilka minut, a optymalna temperatura wody to 37 stopni Celsjusza. Ważne, aby nie zamoczyć kikuta pępowinowego i uszu. Myjemy dziecko zawsze od obszaru najbardziej czystego do najbrudniejszego. Włosy myjemy odrobiną środka myjącego i spłukujemy zawsze w kierunku do tyłu główki. Osuszamy, bez pocierania skóry, najlepiej nagrzanym miękkim ręcznikiem. Na suchą, podrażnioną skórę można nałożyć emolient. Zaraz potem zawijamy malucha w ciepły kocyk, a po osuszeniu włosów zakładamy czapeczkę.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego
Rejon kikuta wystarczy delikatnie obmyć i osuszyć czystym gazikiem raz na dobę. Jeśli dostaną się tam zbrudzenia z kału lub moczu, usuwamy je niezwłocznie. Przy każdej zmianie pieluszki zwracamy uwagę, czy nie pojawiły się niepokojące zmiany lub zaczerwienienie, a samą pieluszkę zakładamy tak, aby kikut zawsze wystawał ponad nią. I praktyczna rada: uczyńmy z zabiegów pielęgnacyjnych przyjemne dla noworodka rytuały i okazje do bliskości. To znacznie ułatwia życie i rodzicom, i maluchom.