Wyobraź sobie, że masz dwoje dzieci. Jadwinia ma 4 lata, można z nią już budować LEGO, więc jest dorosła. Gniewko urodził się ledwie miesiąc temu, jeszcze przez mgłę pamiętasz, co to była przespana ciągiem noc.
Dziś miało być fajnie, samotny wypad do Biedry. Ale Gniewko GORĄCZKUJE. (Upraszczając, gorączka to 38st.C i więcej, mierzone na zewnątrz ciała). Naprawdę gorączkuje, a nie, że przy sierpniowym słońcu leży zawinięty w pięć becików i czapkę, żeby nie zmarzł. Przypomnę: niemowlaka ubieramy podobnie, jak siebie. Jeśli jest gorąco i chodzisz w szortach, Gniewkowi wystarczy bodziak. Przegrzanie niemowlaków może prowadzić m.in. do zaburzeń oddychania, objawów kolki. (Przypomnij sobie, jak ci się oddycha w największe upały? A gdyby cię ktoś dodatkowo zawinął w becik?).
Gniewko gorączkuje, ale bez innych niepokojących objawów. Gdy Jadwinia niedawno gorączkowała, a poza tym czuła się dobrze, lekarz zalecił podawanie leków przeciwgorączkowych i czujną obserwację w domu. Taką poradę to bez studiów wymyślisz, jest sens w ogóle dzwonić? Wtedy po 2 dniach objawy u Jadwini minęły. A co z małym?
Nawet jeden epizod gorączki w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka wymaga JAK NAJSZYBCIEJ badania lekarskiego i badań laboratoryjnych (krwi, moczu). W tym wieku gorączka może być JEDYNYM OBJAWEM POWAŻNEJ INFEKCJI (np. zakażenia dróg moczowych). Idąc na wizytę spakuj torbę z najważniejszymi rzeczami: książeczka zdrowia dziecka, dokumenty, mleko, pieluchy, ubranka. Prawdopodobnie zostaniecie skierowani do szpitala, bo tam można najszybciej wykonać badania i włączyć ewentualne leczenie.
NIEPRZYJMOWANIE POKARMU
Gniewko ma 8 tygodni. Miało być dziś fajnie, samotna wyprawa do ortodonty. Tylko że minęło południe, a młody od rana NIE JE. Nie chce w ogóle chwycić piersi/butelki, odwraca buzię, marudzi. Od wielu godzin nie zjadł swojej normalnej porcji. Pielucha sucha, chociaż normalnie już by była 3 razy zmieniana. Gdy Jadwinia nie miała apetytu przy biegunce, lekarz powiedział, że może nie jeść nawet dobę, jeśli nie ma ochoty, wystarczy ją nawadniać i obserwować. A co z małym?
Gdy mały niemowlak nie je, to bardzo niepokojący objaw, który się nie dzieje bez powodu. Takie dziecko je tylko mleko, czyli nie je = nie pije. Nie pije = ryzyko odwodnienia. Rodzice opisują to zwykle „jest osłabiony/senny/rozdrażniony”, „nie ma siły jeść”, „próbuje, ale zaraz przerywa i płacze”. To może być znów JEDYNY OBJAW POWAŻNEJ INFEKCJI. (Pierwsze dziecko w ciężkim stanie, które zobaczyłam po rozpoczęciu pracy, to był 2-tygodniowy maluch, który „tylko” od rana nie jadł. Miał zapalenie płuc). Pilnie skontaktuj się z lekarzem!
DRGAWKI
Gniewko ma 3 miesiące, już dawno nie robisz planów na dany dzień. Dzieje się z nim coś dziwnego. Patrzy w jeden punkt, nie widzi cię. Wiotczeje ci na rękach. Może przy tym mlaska, może drży mu delikatnie ręka. Nie reaguje na nic. Tak mogą wyglądać drgawki u małych dzieci. Dzieci nie zawsze „trzęsą się” całe przy napadzie drgawek. Mogą być wyprężone. Albo przeciwnie – zwiotczeć. Nie ma z nimi w tym czasie kontaktu. (Podobnie może wyglądać np. niedocukrzenie czy anafilaksja). Pilnie skontaktuj się z lekarzem! Nie mamy tu możliwości omówić wszystkich istotnych kwestii, dlatego na koniec żart, z którym się nie zgadzam: „Pediatra jest jak weterynarz. Tu i tu pacjent nie powie, co mu dolega”. To prawda, że małe dzieci często prezentują objawy chorób w sposób mniej specyficzny, niż starszaki i warto o tym pamiętać. Jednocześnie niemowlak nie musi mówić, żeby dawać znać, że coś jest nie tak, bo Ty z każdym tygodniem rozumiesz go lepiej. Nie musisz wiedzieć wszystkiego o medycynie i to normalne, że w przypadku małego dziecka możesz mieć wiele wątpliwości. Jeśli coś Cię martwi, skontaktuj się z lekarzem i opowiedz sytuację swoimi słowami. „Coś mu gra/chrypi w piersiach”. „Normalnie jest aktywna, a dzisiaj ledwie się budzi na jedzenie”. Nikt nie zna Twojego dziecka tak, jak Ty. Nie ignoruj swojej intuicji. Połączenie Twoich obserwacji i wiedzy lekarza daje szansę najlepszego zaopiekowania się zdrowiem małego dziecka.