Choroby onkologiczne dotykają coraz większej liczby ludzi. Sama diagnoza wcale nie musi być wyrokiem, jednak im później pacjent trafi pod opiekę lekarza, tym mniejsze są jego szansę na wyzdrowienie. Kilka lat temu Komisja Europejska stworzyła Europejski Kodeks Walki z Rakiem, obejmujący 12 najważniejszych wskazówek. Gdybyśmy się do niego stosowali, liczbę zgonów onkologicznych można by zmniejszyć niemal o połowę. Jakie to zasady?
1. Nie pal papierosów, nie używaj tytoniu
Używanie tytoniu każdego roku powoduje ok. 6 mln zgonów na całym świecie. Największym zagrożeniem jest dym papierosowy.
2. Unikaj biernego palenia
Dym papierosowy zagraża także osobom, które nie palą tytoniu. Zadbaj o to, by w twoim domu nie było dymu, maksymalnie ogranicz też ekspozycję w miejscu pracy (nie przebywaj w miejscach, w których się pali).
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko m.in. nowotworów układu pokarmowego. Prawidłową wagę dla danej osoby można określić na podstawie wskaźnika BMI. Nadwaga dotyczy 58 proc. Polaków – wynika z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021, badania rokrocznie prowadzonego przez serwis Medonet.pl.
4. Bądź aktywny fizycznie, unikaj spędzania czasu na siedząco
Badania dowodzą, że u osób, które uprawiają sport, ryzyko wystąpienia nowotworów jest niższe w stosunku do tych mniej aktywnych.
5. Przestrzegaj zasad prawidłowego odżywiania
Jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych i unikaj napojów słodzonych. Unikaj też przetworzonego mięsa, ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
6. Ogranicz spożycie alkoholu
Badania wskazują na związek między spożywaniem alkoholu i rakiem. Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021 wynika, że alkohol spożywa 76 proc. kobiet i 87 proc. mężczyzn w Polsce.
7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
Stosuj kremy z filtrem, nie korzystaj z solariów i kontroluj znamiona. Tylko 8 proc. Polaków robi to raz w roku.
8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych
Zanieczyszczenia mogą wywoływać m.in. raka płuc.
9. Unikaj naturalnego promieniowania spowodowanego wysokim stężeniem radonu
To promieniowanie zwiększa ryzyko raka płuc.
10. (Dla kobiet): Postaw na karmienie piersią, ogranicz stosowanie leków hormonalnych.
Środki hormonalne nieznacznie zwiększają ryzyko raka piersi, karmienie piersią je redukuje
11. Zaszczep swoje dziecko przeciwko WZW B i HPV (dziewczynki)
Chronią przed nowotworami.
12. Wykonuj badania przesiewowe
Pamiętaj o regularnych wizytach.
Choć zalecenia Komisji Europejskiej nie są skomplikowane, Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021 pokazuje, że wiele możemy jeszcze zmienić w swoim życiu, jeśli chodzi o profilaktykę nowotworową. Najlepiej zacząć już dziś, od wdrożenia 12 wskazówek Kodeksu.
Dowiedz się więcej: https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/nowotwory,sprawdz–czy-nie-masz-raka–te-badania-zrobisz-na-nfz–lista-,artykul,15302962.html